ROZSTAW KÓŁ 203.

Moderator: Dziki Mar

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Smart
VIP
Posty: 5739
Rejestracja: 29 gru 2012, o 11:25
VIN:
Lokalizacja: Katowice

ROZSTAW KÓŁ 203.

Post autor: Smart »

Motyla noga mam "deliment". :haha: Grzebiąc w necie ustaliłem, że rozstaw kół (nie mylić z osi) zawsze ustalany i mierzony jest w jeden sposób, bez względu na szerokość fabrycznych opon i felg nawet tych opcjonalnych. Czyli czy mam na kołach rozmiar 245 czy 205 rozstaw osi zawsze będzie ten sam. Poducenci stosują zasadę, że mierzą odległość miedzy osiami symetrii prowadzonych wzdłużnie po bieżniku dokoła opon każdej osi i to wyznacznik pomiaru. Jak wspomnialem wcześniej, bez względu na szerokość opony i szerokość felgi, środek opony czy felgi, tak powiem zawsze wypada w tym samym miejscu i pomiar rozstawu osi jest zawsze w związku z tym taki sam. Dość logiczne. :tak:

Mercededes w203 na oponach 225 przód i 245 tył. Rozstaw osi przód 1505 mm a tył 1476 mm. Jeśli z przodu dodamy kompleksowo 225 mm , które wynikają z szerokości opon 225 otrzymujemy szerokość rozstaw kół po zewnętrznej 1730 a przy oponach 205 ... 1728 mm rozstawu osi. :tak:

I teraz tył ... podobnie już z oponą 245 plus rozstaw kół 1476 daje nam 1721 mm a z oponami 205 żałosne 1681 mm szerokości mierzone po zewnętrznych opon. :mysli:

W CL203 można policzyć też tylko rozstaw przód to 1493 a tył 1464 mm. :haha:

Kurna ... czy nasze 203 mają szerszy rozstaw kół z przodu nominalnie w porównaniu z tyłem nawet jak z tyłu mamy mega szerokie laćki w porównaniu z przodem, czy ja coś popierniczyłem w wyliczankach?! Przepraszam ale pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją ... i jak zaglądam w inne marki tam zazwyczaj proporcja jest odwrotna. Hmm. Ale zonk. :mysli:

http://mercedes-w203.5go.ru/jpg/pdf/razmery-sedan.jpg
Ostatnio zmieniony 23 mar 2014, o 21:46 przez Smart, łącznie zmieniany 1 raz.
CL203 WDB2037461A802397
Awatar użytkownika
supi
VIP
Posty: 4956
Rejestracja: 10 lut 2013, o 21:07
VIN:
Lokalizacja: Muranów

Post autor: supi »

Smart, allllle o co chodzi Paniiiiiie.............. :rotfl:

No dobra..... mierząc tak jak na jpg wychodzi, że szerokość ta w zasadzie moim zdaniem nie jest zależna od szerokości laczka, jeno od odsadzenia feli........... ot wsio. :mysli:
Awatar użytkownika
Smart
VIP
Posty: 5739
Rejestracja: 29 gru 2012, o 11:25
VIN:
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Smart »

Na rozstaw kół mierzony według opisu szerokość laćka nie ma znaczenia bo środek opony bez względu na szerokośc przypada w tym samym miejscu przez co rozstaw kół jest zawsze taki sam. Natomiast dziwi proporcja rozstawu nawet przy zestawie szeroki tył 245 i przód 225 gdzie optycznie wygląda to jakby tył był szerszy po zewnętrznej a tymczasem tak naprawdę dalej jest węższy od przodu. Gdzie indziej zazwyczaj ta proporcja jest taka sama a przy opcjonalnych kołach fabrycznych wręcz zmienia się na korzyśc tyłu a tu ... no zaskoczony jestem taką sytuacją tyłu względem przodu i tyle. Przestało wręcz mnie dziwić, że zastosowanie samych dystansów z tyłu tak zmieniło u mnie optykę, bo zewnętrzny rozmiar tyłu mam teraz taki jakbym miał założone lacie 245 a i tak po zewnętrznej tył jest węższy od przodu, który mam czyli 205. :haha: Taka według mnie nietypowa ciekawostka. :haha:
CL203 WDB2037461A802397
Awatar użytkownika
supi
VIP
Posty: 4956
Rejestracja: 10 lut 2013, o 21:07
VIN:
Lokalizacja: Muranów

Post autor: supi »

Smart, ale ............ to co ........ Przyznam, że w kombiku mi to wsio ryba :rotfl: Wiesz jak nie pasuje to fele o różnym odsadzeniu lub dystansa i jak rant nie tnie Ci opony to oki. Tak poza tym jakie to ma znaczenie na pracę silnika :mysli: -> tak czysto filozoficznie.
Awatar użytkownika
Smart
VIP
Posty: 5739
Rejestracja: 29 gru 2012, o 11:25
VIN:
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Smart »

No ma jak kombinujesz z kołami i modami optycznymi i to kosztowo na całym komplecie różnice mogą być poważne skoro idziesz w kierunku zachowania proporcji. Takie tam. Tobie i tak wsjo ryba. :haha:
CL203 WDB2037461A802397
Awatar użytkownika
supi
VIP
Posty: 4956
Rejestracja: 10 lut 2013, o 21:07
VIN:
Lokalizacja: Muranów

Post autor: supi »

Smart, co Ty tam kombinujesz? Możesz tyle na ile Ci ranty pozwolą i już.
Awatar użytkownika
Smart
VIP
Posty: 5739
Rejestracja: 29 gru 2012, o 11:25
VIN:
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Smart »

Ja nic bo już mam pokombinowane i jestem zadowolony ale Ci co dopiero się pochylają złapią w mig o co kaman. Luzik. Oczywiście ranty kwestia bezdyskusyjna i tu nie ma się co wychylać i kombinować. :haha:

Dam Ci tylko przykład jeśli i tak oszukujemy tylko optycznie bo zawsze tył będzie w 203 węższy od przodu nawet po zewnetrznej i tworzymy prawdę mówiąc, tylko złudzenie optyczne. Patrz. :pocieszacz:

Chcesz mieć odsadzone po zewnętrznej kółeczka zgodnie ze sztuką. Normalnie trzymjąc się MB musisz znaleść komplet 7,5 x 17 z ET 36 i tył 8,5 x 17 x ET34 plus sprawić sobie stosowne opony czyli 225/45/17 przód i 245/40 tył o rozmiarach do osiemnastek już nie wspominając. Kosztowna zabawa i trudno kupić na allegro taki fajny komplet felg wbrew pozorom a tak, dzięki odkryciu, że to i tak tylko optyka w proporcjach możesz kupić cztery fele 7,5 x 17 ET 36 do tego cztery oponki 225 ... i dając z tyłu dystanse 10 mm uzyskać dokładnie taki sam efekt jak w przypadku zestawu mieszanego a koszt zabawy znacznie mniejszy. :tak:

Zostając na 205/55/16 i czterech felgach 7J x 16 ET 31 lub 37 wystarczy dołożyć z tyłu dystanse 20 mm bo efekt "osadzenia tyłu" względem przodu optycznie będzie dokladnie taki sam jak w przypadku zestawu z tyłem 245 ... kumasz. Tak naprawdę w optyce to tylko gra pozorów a kwoty wydatków skrajnie różne. :haha:
Ostatnio zmieniony 23 mar 2014, o 23:14 przez Smart, łącznie zmieniany 1 raz.
CL203 WDB2037461A802397
ODPOWIEDZ

Wróć do „Felgi i opony”